Staňte se odborníkem na víno

Staňte se odborníkem na víno

To, že pijete celý život víno nutně nemusí znamenat, že jste mistři a dovede si ho vychutnat jako odborníci. Co není však může být. V první řadě si musíte uvědomit, že ne všechny mýty o kultuře pití vína nebo o správném skladování vína jsou pravdivé.

Ne každý ví, že my češi nejsme jen národ pivařů, ale máme své místo i v historii vinařství. V dnešní době se také čím dál více setkáváme s lidmi, kteří víno nepijí jen pro příjemné opojení, ale chtějí se o něm také více dozvědět. Ať už o jeho vůni, barvě či chuti. Velice důležité je také zvolit správný pokrm k danému vínu.

První důležitá informace je teplota, ve které se vína uchovávají. Dříve se o červeném vínu tvrdilo, že se pije v pokojové teplotě, což bylo v té době okolo 16 °C a to má dnes doma málokdo. Vhodnější je tedy víno nachladit na 14-18 °C, kdy lehčí druhy by měly být spíše k nižší hranici a vyzrálejší pak v teplotě okolo 18 °C. Běžné suché a polosuché bílé víno se ideálně uchovává v teplotě okolo 9-14 °C.

Další věc jsou skleničky. V mnoha rodinách se používá jedna sada, dokud se nerozbije. Vzhled a tvar skleničky však také ovlivňuje zážitek z pití vína. Na bílá vína jsou nejvhodnější úzké, protáhlé a uzavřené skleničky. Na červené naopak širší a vysoko protažené.

Někteří lidé mají také předsudky vůči vínům se šroubovacím uzávěrem. Mají pocit, že vína se šroubovacím uzávěrem jsou horší než ty s korkovým. Je pravda, že šroubovací uzávěr není vhodný pro vína určená k dlouholeté archivaci. Avšak pro nápoje určené k okamžitému spotřebování je vhodná, protože se zde dobře zachová původní aroma a čerstvost.

Důležitá je také správná kombinace jídla a vína. Jak správně párovat je na dlouhé povídání. V restauraci by vám vždy měla poradit obsluha, při vaření doma je dobré brát v potaz koření. Výraznější koření se hodí spíše k červenému vínu a k spíše malé množství koření.

POTŘEBUJETE PORADIT? KONTAKTUJTE NÁS!

Náš proškolený personál se Vám bude plně věnovat a pomůže Vám najít nejlepší možné řešení, které bude vyhovovat Vašim potřebám a požadavkům.
Naše vinotéka byla zařazena do nejrozsáhlejší databáze e-shopů vinařů z Moravy a Čech.

ELEKTRO EFEKT S. R. O.
SPORTOVNÍ 783
339 01  KLATOVY

Prodejna elektro:
Telefon: +420 376 322 653
Mobil: +420 724 824 420
E-mail: prodejna@elektroefekt.cz
E-mail: info@elektroefekt.cz

E-shop:
Mobil: +420 725 907 946
E-mail: eshop@elektroefekt.cz

Vinotéka, sklep:
Telefon: +420 376 322 653
Mobil: +420 724 169 805
E-mail: info@elektroefekt.cz

FACEBOOK: efektelektro

INSTAGRAM: elektroefekt

WEB: www.elektroefekt.cz